Ile kosztuje prawo jazdy?

Własny samochód to spora niezależność, ale aby móc legalnie poruszać się po drogach najpierw musimy zdać egzamin na prawo jazdy. W tym wpisie przyjrzymy się tej kwestii. Dowiesz się, ile będziesz musiał za nie zapłacić i jak długo czekać na egzamin.

Najczęściej zdajemy jednak prawo jazdy kategorii B, a więc wyceną takiego kursu i egzaminu się tutaj zajmiemy. Przed przystąpieniem do egzaminu musimy przejść 30-godzinne szkolenie w jednym z ośrodków nauki jazdy. Koszt takiego kursu jest zróżnicowany i zawiera się w granicy 900-1300zł. Po ukończeniu kursu możemy zapisać się na egzamin, na który i tak będziemy musieli poczekać około miesiąca. Oczywiście zakładamy, że nam się powiedzie i zakończymy go z wynikiem pozytywnym. Jeśli nie na następny poczekamy nawet 3-krotnie dłużej. Koszt takiego egzaminu to wydatek rzędu około 150 zł.

Zacznijmy od tego, że prawo jazdy, to nie tylko kategoria B, która umożliwia nam prowadzenie samochodów osobowych. Oto podział na kategorie:

Kategoria A — motocykl, motocykl z przyczepą motocyklową o masie nie przekraczającej masy własnej motocykla i 100kg.

Kategoria A1 – motocykl o pojemności skokowej silnika nie przekraczającej 125 cm³ i mocy nie przekraczającej 11 kW (14,9556 KM).

Kategoria B — pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla, pojazd, o którym mowa w pkt. 3.1, z przyczepą inną niż lekka o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t, pojazd, o którym mowa w pkt. 3.1 z przyczepą lekką, mikrobus, jeżeli posiada do 9 miejsc siedzących, ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

Kategoria B1 (AB) – trójkołowy lub czterokołowy pojazd samochodowy o masie własnej nie przekraczającej 550 kg, z wyjątkiem motocykla — wydawane od 16 lat.

Kategoria C – pojazd samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

Kategoria C1 – pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nie przekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu, a także ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

Kategoria D – autobus, ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

Kategoria D1 – autobus przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 17 osób łącznie z kierowcą, a także ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

Kategoria T – ciągnik rolniczy z przyczepą (przyczepami) lub pojazd wolnobieżny.

Kategoria B+E, C+E lub D+E – pojazd określony odpowiednio w kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą.

Kategoria C1+E – zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii C1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

Kategoria D1+E – zespół pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 12 t, składający się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii D1 i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*